mbsr

/mindfulness based
stress reduction‎/

Mindfulness Based Stress Reduction to program szkoleniowy oparty na treningu uważności.

MBSR powstał w 1979 roku w klinice redukcji stresu przy Uniwersytecie Medycznym w Massachusetts jako wsparcie dla pacjentów doświadczających chronicznego bólu. Regularny trening mindfulness miał na celu zmniejszenie cierpienia psychicznego uczestników. Wyniki badań pacjentów oprócz poprawy samopoczucia wskazywały na zmniejszenie objawów bólowych oraz ich mniejszą uciążliwość, zmniejszenie poziomu lęku i gniewu oraz poprawę umiejętności radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami.

Później program MBSR stosowano w szerokim spektrum chronicznych chorób, takich jak: choroba nowotworowa, syndrom obniżenia odporności immunologicznej, choroby kardiologiczne, choroby układu oddechowego, choroby skóry oraz w zaburzeniach emocjonalnych i behawioralnych.  Wyniki badań na temat skuteczności programu MBSR możesz znaleźć tutaj:  goamra.org.

Kurs MBSR i jego popularność spowodowały, że mindfulness jest w tej chwili ważnym oddziaływaniem psychologicznym znacząco wpływającym na poprawę zdrowia psychicznego ludzi w pędzącym świecie cywilizacji zachodniej.

Od 2016 roku jestem certyfikowaną nauczycielką programu MBSR. Uczestniczyłam w szkoleniu zorganizowanym przez Institute for Mindfulness Based Approaches i Polski Instytut Mindfulness oraz wielu innych kursach z zakresu mindfulness i compassion. Cały czas rozwijam się jako trener poprzez regularną praktykę własną, superwizję oraz uczestnictwo w odosobnieniach.

– Magda

Kurs MBSR jest podróżą ku świadomej obecności w życiu.

Zazapoznaj się ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi kursu oraz opiniami uczestników. 

uważność

/czyli mindfulness/

mbsr

/mindfulness based stress reduction/

coaching

/indywidualny i grupowy/

analiza bioenergetyczna

/wg Lowena/

MBSR Warszawa – redukcja stresu przez praktykę mindfulness

Metoda mindfulness, którą  pracuję, prowadzi do systematycznej redukcji codziennego stresu i związanej z tym poprawy jakości życia. Moje podejście w prowadzeniu treningu uważności jest skupione na uczestniku i jego potrzebach. Staram się zapewnić bezpieczną przestrzeń do doświadczania i dzielenia się swoimi wrażeniami. Wspólnie z uczestnikami treningu przez 8 kolejnych tygodni doświadczamy zmiany, jaką jest uważne podejście do własnego życia. 

Podstawa programu MBSR została stworzona w 1979 roku przez Jona Kabat – Zinna i jego zespół w klinice Redukcji Stresu na Uniwersytecie Medycznym Massachusetts w Worcester, w Stanach Zjednoczonych. 

Kurs MBSR obejmuje regularne sesje, zazwyczaj trwające 2,5- 3 godziny, podczas których uczestnicy uczą się praktyk mindfulness, takich jak medytacja oddechu, skanowanie ciała, czy uważna joga. Te praktyki uczą jak świadomie doświadczać swojego życia, nawet w obliczu stresu, bólu czy wyzwań. Na kursie MBSR, oprócz wspólnej praktyki, jest też spora dawka wiedzy na temat neurobiologii stresu, procesów poznawczych i emocjonalnych człowieka oraz uważne, wspierające rozmowy w grupie. 

Jaki jest cel treningu MBSR?

Głównym celem treningu MBSR jest zmniejszenie poziomu odczuwanego stresu i nauka uważnego  życia. Ale tak naprawdę ważny jest indywidualny cel, osobista intencja i motywacja, która skłania uczestników do podjęcia wysiłku by dokonać uważnej zmiany w życiu.W czasie zajęć uczestnicy uczą się krok po kroku jak radzić sobie z trudnościami bez wikłania się w potęgujące stres myśli i emocje. Bo przecież nasze życie pełne jest sytuacji, które podnoszą poziom stresu i ciężko jest ich unikać. Trening mindfulness pomaga  radzić sobie z napięciem, które im towarzyszy  i może sprawić, że te sytuacje będą miały mniejszy wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Spotkania w ramach treningu MBSR uczą także, w jaki sposób podchodzić do trudnych emocji i sytuacji, aby nie wpaść w spiralę negatywnych myśli i przekonań, które mogą zniekształcać obraz rzeczywistości. 

MBSR Warszawa – skorzystaj z treningu z pomocą profesjonalistki

MBSR to specjalistyczny program szkoleniowy, który rozwija możliwości samoregulacyjne ludzkiego umysłu. Systematyczne praktykowanie medytacji mindfulness może pomóc w lepszej adaptacji do stresującego otoczenia i nauczyć, jak lepiej radzić sobie w trudnych sytuacjach. Na trening mindfulness  MBSR w Warszawie mogą zapisać się mieszkańcy stolicy i okolic, którym zależy na poprawie jakości życia i zmniejszeniu dolegliwości spowodowanych stresem. 

Oprócz kursu MBR prowadzę psychoterapię na warszawskich Bielanach oraz trening uważności mindfullness.