mbsr

/mindfulness based
stress reduction‎/

Mindfulness Based Stress Reduction to program szkoleniowy oparty na treningu uważności.

MBSR powstał w 1979 roku w klinice redukcji stresu przy Uniwersytecie Medycznym w Massachusetts jako wsparcie dla pacjentów doświadczających chronicznego bólu. Regularny trening mindfulness miał na celu zmniejszenie cierpienia psychicznego uczestników. Wyniki badań pacjentów oprócz poprawy samopoczucia wskazywały na zmniejszenie objawów bólowych oraz ich mniejszą uciążliwość, zmniejszenie poziomu lęku i gniewu oraz poprawę umiejętności radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami.

Później program MBSR stosowano w szerokim spektrum chronicznych chorób, takich jak: choroba nowotworowa, syndrom obniżenia odporności immunologicznej, choroby kardiologiczne, choroby układu oddechowego, choroby skóry oraz w zaburzeniach emocjonalnych i behawioralnych.  Wyniki badań na temat skuteczności programu MBSR możesz znaleźć tutaj:  goamra.org.

Kurs MBSR i jego popularność spowodowały, że mindfulness jest w tej chwili ważnym oddziaływaniem psychologicznym znacząco wpływającym na poprawę zdrowia psychicznego ludzi w pędzącym świecie cywilizacji zachodniej.

Od 2016 roku jestem certyfikowaną nauczycielką programu MBSR. Uczestniczyłam w szkoleniu zorganizowanym przez Institute for Mindfulness Based Approaches i Polski Instytut Mindfulness oraz wielu innych kursach z zakresu mindfulness i compassion. Cały czas rozwijam się jako trener poprzez regularną praktykę własną, superwizję oraz uczestnictwo w odosobnieniach.

– Magda

Kurs MBSR jest podróżą ku świadomej obecności w życiu.

Zazapoznaj się ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi kursu oraz opiniami uczestników. 

uważność

/czyli mindfulness/

mbsr

/mindfulness based stress reduction/

coaching

/indywidualny i grupowy/

analiza bioenergetyczna

/wg Lowena/