Ciało to podstawa naszego istnienia. To przez ciało kontaktujemy się ze światem zewnętrznym- widzimy, słyszymy, przemieszczamy się, odczuwamy, komunikujemy się, tworzymy relacje.

Ciało wysyła nam ważne sygnały o zewnętrznej rzeczywistości – czy jest bezpiecznie, czy raczej trzeba się schować albo bronić swoich granic; czy można się zbliżyć do kogoś i nawiązać kontakt czy raczej należy zachować ostrożność i dystans.
Głos ciała to nasz cichy sprzymierzeniec i ważna część naszego JA.
Wielu z nas zgubiło połączenie z ciałem, często nie wiedząc kiedy to się stało. Różne są tego konsekwencje- możemy przekraczać swoje ciało, ignorując jego potrzeby i impulsy albo tłumić sygnały płynące z ciała, w obawie, że pojawi się coś czego nie będziemy w stanie skontrolować, co nas zawstydzi albo ośmieszy. Blokujemy więc kontakt z ciałem i często jesteśmy zagubieni w tym kim jesteśmy i co czujemy. Odcinając się od ciała i czucia, odcinamy się też od własnej energii i żywotności, od przyjemności i radości płynącej z ciała.

Lowen w jednej z książek pisze: „Żywotność ciała oznacza jego zdolność do czucia. Kiedy brakuje czucia, ciało „umiera” pod względem zdolności do odbioru wrażeń ze świata zewnętrznego i reakcji na wszelkie sytuacje. Człowiek emocjonalnie martwy zwrócony jest do wewnątrz: myśli i fantazje zastępują czucie i działanie; obrazy stanowią rekompensatę za utratę rzeczywistości”.

„Być w ciele” to cykl 4 warsztatów skierowany do osób, które mają trudność w kontakcie z ciałem i chciałby odnaleźć z nim połączenie. Każde spotkanie daje możliwość ugruntowania się w ciele, z tym co czuję, jak czuję, czego nie czuję, czego nie mogę poczuć i wyrazić. Będziemy powoli włączać to co nieświadome do kontaktu, ożywiać zamrożone i zablokowane miejsca i szukać z nimi łączności poprzez ruch, głos, dotyk, kontakt z drugą osobą. Zajęcia mają charakter zamkniętej grupy, nie można dołączyć na wybrane spotkanie.

Czego możesz doświadczyć na warsztatach?

 • lepszego/głębszego/innego kontaktu ze swoim ciałem
 • większej wrażliwości na sygnały płynące z ciała
 • kontaktu z uczuciami, impulsami i potrzebami poprzez ciało
 • zwiększenia energii i żywotności w ciele
 • pogłębienia oddechu, otworzenia głosu
 • lepszego osadzenia i ugruntowania się w ciele
 • bezpiecznej przestrzeni na ekspresję i odkrywanie siebie
 • wglądów i refleksji na temat historii swojego życia, ważnych relacji i codziennego funkcjonowania.

Jak przygotować się do warsztatów?

Proszę wziąć wygodne ubranie w którym możesz się swobodnie poruszać np. spodnie z dresu, legginsy, skarpety (jeśli szybko się wychładzasz) i wodę do picia. Do ćwiczeń może się przydać mata do jogi i duży ręcznik kąpielowy. Na miejscu mamy do dyspozycji koce i poduszki do siedzenia. Ćwiczymy na bosaka lub w skarpetkach.

Formuła zajęć:

Cykl prowadzony jest w oparciu o metodę psychoterapii ciała A. Lowena. Każdy warsztat rozpoczyna się rundką – to czas kiedy możesz opowiedzieć o swoich refleksjach i doświadczeniach dotyczących tematu zajęć. Kolejna część spotkania to praca z ciałem, czyli sesja ćwiczeń w grupie. Spotkanie kończymy rundką podsumowującą. Podczas rundek terapeuci odnoszą się do wypowiedzi uczestników.

Przeciwwskazania do udziału w zajęciach:

 • stany psychotyczne
 • ciąża
 • połóg
 • aktualnie trwające stany ostre i podostre (pourazowe, infekcyjne)

Względne przeciwwskazania:

 • terapia psychotropowa
 • choroby przewlekle postępujące
 • wyniszczenie organizmu
 • padaczka
 • jaskra
 • karmienie piersią
 • wrażliwość na krzyk

Tematy spotkań

1. Mam ciało – ugruntowanie w ciele.
2. Jestem i czuję – od ugruntowania do wyrażania.
3. Moje TAK i moje NIE – moje potrzeby i moje granice.
4. Pozwalam – ku przyjemności i bliskości.

Zapisy:

formularz

Terminy spotkań:

(czwartki) 11, 18, 25 lipca, 1 sierpnia 2024

Godziny pracy:

18:00-20:15

Miejsce:

Pracownia Psychoterapii „W drodze”  (mapa)

Warsztaty poprowadzi :

Magda Kulińska

Koszt udziału w cyklu 4 spotkań:

600 zł 

Liczba uczestników jest ograniczona. O udziale decyduje wypełnienie formularza i wniesienie opłaty na konto podane w mailu zwrotnym. Bardzo proszę o niezgłaszanie się parami lub grupą znajomych, to może utrudniać skorzystanie z warsztatów. Jeśli taka sytuacja nastąpi nieświadomie, proszę o poinformowanie o tym fakcie przed zajęciami.

Opinie uczestników

Dziękuję za ten wspaniały czas, który spędziłam podczas warsztatów.
Przypomniałam sobie, że ja też mam potrzeby, że mogę „chcieć” i „nie chcieć”, że bardzo brakowało mi s w o j e j przestrzeni, bo zawsze uważałam, że muszę ją z kimś dzielić.
Uświadomiłam sobie, jak dużą trudność sprawiało mi stawianie granic i wyrażanie tego co czuję w obawie, by kogoś nie zranić.

Warsztat pozwolił mi dać sobie wreszcie prawo do wszystkich „wstydliwych” emocji i nauczył mnie wyrzucać je z siebie bez poczucia winy czy zakłopotania;
„Taka też jestem” – to zdanie pozostanie ze mną na zawsze:)

Dla mnie ten warsztat był trochę jak wykopalisko archeologiczne, podczas którego warstwa po warstwie odkopywałam drogę do swojego JA.

– Agnieszka, Warszawa

Jestem pozytywnie zaskoczona tym, w jaki sposób warsztaty Lowena wpłynęły na moje życie. Widzę ogromną zmianę w postrzeganiu siebie i innych ludzi. Czuję, że jestem bardziej uważna, że potrafię skoncentrować się na jednej rzeczy, którą właśnie robię, jestem bardziej ,, tu i teraz”. Warsztaty też pozwoliły mi na uświadomienie sobie, gdzie te emocje odczuwam w ciele. Kiedy czuję jakąś emocję potrafię zatrzymać się – zrobić ,, stop klatkę” i zapytać siebie: ,,O czym to jest? Co to za emocja? Co mi to robi?”. Dzięki nim odkryłam, że mam prawo wyrażać swoje emocje, że to nic złego, że to jest część mnie i powiedzieć innym co czuję.

Nauczyłam się, że nie że wszystkim muszę radzić sobie sama, nie ma nic złego w proszeniu kogoś o pomoc i czasem, żeby móc coś dać trzeba najpierw wziąć.  Te wszystkie doświadczenia spowodowały we mnie dużą zmianę, otworzyły we mnie nowe przestrzenie i czuję wręcz taką ekscytację, jakbym odkrywała siebie i świat na nowo, wszystkimi zmysłami.

Magda i Magda (asystująca) 😊 stworzyły bezpieczną przestrzeń w której poczułam, że mogę być sobą, że taka jaka jestem, jestem ok, przestrzeń w której chce się być, do której chce się wracać. Bardzo dziękuję za to, że mogłam tego doświadczyć.

– Paulina, Warszawa

Grupa okazała się bezpieczną przestrzenią do skonfrontowania się z tym co trudne i zablokowane w kwestii moich relacji w ostatnim czasie. Wasza obecność jako prowadzących i życzliwa atmosfera grupy, którą pomogliście nam stworzyć, pozwoliła mi dotknąć wypychanych poza świadomość, a skumulowanych w ciele napięć, pytań, blokad. Było to mocnym i oczyszczającym doświadczeniem, dającym wskazówki, jak dalej można pracować z tym, co  zatrzymuje, odbiera oddech, stresuje. Mam poczucie, że przełożyło sie to w ostatnim czasie na wiekszą asertywność w relacjach z innymi, klarowność komunikacyjną i umiejętność chronienia siebie.

Bardzo cieszę się również z tego, jak pracowaliśmy wokół tematu granic – praca ta dala mi dużo pewności siebie, poczucia sprawczości i przyzwolenia do tego, by przyglądać się temu, czego chcę, czego nie chcę, co jest moje, a co pragnę powstrzymać, od czego sie oddzielić.

Wyszłam z grupy z poczuciem prezentu, który wspólnie sobie daliśmy, który także ja podarowałam sobie. Z większą bliskością i czułością wobec samej siebie, z otwartością na to, by czerpać, w bezpieczny a zarazem odważny sposób od innych. Z przekonaniem, że jestem swoim domem, schronieniem, wsparciem i że jestem dla siebie najważniejsza, a dzięki temu mogę dawać dobre rzeczy światu i innym.

Sposób pracy – indywidualnie, w parach, w grupie, w ruchu i zatrzymaniu, w odczuwaniu i refleksji był dla mnie bardzo ciekawą podróżą, z której wynoszę inspiracje do codziennej praktyki – zarówno twórczej, jak i życiowej.

Wasze metody, sposób prowadzenia ćwiczeń i rozmów wracają do mnie często, gdy sama prowadzę warsztaty, próby, spotkania.

Mam ochotę na więcej!

Dziękuję za Wasze towarzyszenie, prowadzenie, profesjonalizm, poczucie humoru, spokój i energię.

– Dorota, Warszawa

Więcej wartościowych wydarzeń: